Podłoża do kuwet dla kotów
2022-01-19
Dobór odpowiedniego żwirku dla kota to sprawa bardzo indywidualna i może sprawiać nieco kłopotu. Podłoża, którymi wypełniamy kocią kuwetę dzielą się zasadniczo na trzy grupy tj. żwirki bentonitowe produkowane z naturalnych minerałów, żwirki silikonowe wykonywane z żelu krzemionkowego oraz drewniane z włókien drewnianych. Każda z grup ma swoich zwolenników i przeciwników, jednak najważniejszą kwestią jest akceptacja podłoża przez naszego kota.
Najpopularniejsze w Polsce są żwirki bentonitowe, dostępne są w wielu atrakcyjnych wersjach zapachowych, a także w różnej granulacji. Użytkowanie ich jest bardzo ekonomiczne. Podłoże to w kontakcie z wilgocią zaczyna pochłaniać płyny oraz zapach, jednak zużyte nie może być usuwane drogą sanitarną. Koty po wizycie w kuwecie często wynoszą żwirek na łapkach, zostawiając pyliste ślady, co może być uciążliwe dla domowników.
Niesłabnącą popularnością cieszą się żwirki silikonowe, które odznaczają się wyjątkową zdolnością do absorpcji wilgoci, zatrzymując mocz wewnątrz kryształków. Przykry zapach zostaje ograniczony, a częstotliwość sprzątania w kuwecie może zostać zmniejszona. Wiele kotów niestety niechętnie korzysta z tego rodzaju podłoża z uwagi na stosunkowo ostre krawędzie poszczególnych granulek, jak i specyficzny szeleszczący dźwięk podczas korzystania z kuwety. Granulatu silikonowego również nie możemy spłukiwać w toalecie.
Żwirki drewniane i inne pochodzenia naturalnego np. kukurydziane możemy usuwać drogą sanitarną lub kompostować. Odznaczają się bardzo duża wydajnością i wysoką zdolnością pochłaniania zapachów. Możemy wyróżnić tu żwirki zbrylające się, które w kontakcie z płynami tworzą duże grudki, jak i żwirki typu pellet, które rozpadają się pod wpływem wilgoci. Dużym plusem drewnianych podłoży jest bezpieczeństwo dla środowiska. Drobne żwirki zbrylające się niestety przyczepiają się do kocich łap i mogą zanieczyszczać okolicę kuwety.
Przy wyborze żwirku dla naszego zwierzaka musimy brać pod uwagę jego własne preferencje. Nieodpowiednie podłoże może skutkować załatwianiem potrzeb fizjologicznych poza kuwetą. Powinniśmy obserwować zachowanie kota, w niektórych przypadkach konieczna może być stopniowa zmiana typu żwirku. Podczas adopcji kota powinniśmy na początku wybrać dla niego żwirek z jakiego wcześniej chętnie korzystał, aby nie dostarczać mu dodatkowych bodźców stresowych w nowym miejscu. Szeroki wybór ściółek dla kotów gwarantuje, że z sukcesem dobierzemy odpowiadający pupilowi i nam żwirek.
Pokaż więcej wpisów z
Styczeń 2022